Ruska manikira – ko se trend razvije v nevarno prakso
Svet je v zadnjih 50-ih letih doživel tehnološko in informacijsko revolucijo. Z medmrežjem imamo dostop do neskončne baze informacij. Lahko se recimo naučimo veliko koristnih stvari od oseb, ki živijo na drugem koncu sveta, in jih ne bomo nikoli srečali.
Med priljubljenimi tehnikami, ki se jih poslužijo manikerke po celem svetu, je v zadnjem času v ospredju tako imenovana “ruska manikura”. Z nekaj potezami praktično transformiramo izgled rok: suha obnohtna kožica, ki je kazila lepo urejene nohte, se odstrani in roke so skorajda neprepoznavne – izgledajo bistveno drugače kot prej.
A pri tem ne smemo pozabiti sledeče: takšna lepota ni nujno tudi varna.
SKRITE NEVARNOSTI RUSKE MANIKIRE
Za lepoto smo pripravljeni narediti marsikaj. Nekateri radi celo uporabijo stavek: »Za lepoto je treba potrpeti.«, ko sami pri sebi opravičujejo boleče lepotne posege, ki naj bi doprinesli k zunanji lepoti.
Ruska manikira je variacija visoko hitrostne mikrodermoabrazije z električnimi pilami in se jo smatra kot sodobno tehniko odstranjevanja odvečne kože okoli nohta – pogosto živo tkivo, kot način priprave nohtov na postopek manikire.
Mnogi se jo poslužijo kot alternativo odstranjevanju obnohtne kožice s kleščami, odstranjevalcem in potiskači za kožico.
Vendar ruska manikira v zadnjem času dviguje precej prahu.
FUNKCIJE NOHTNEGA MATRIXA
Preprosto povedano: živega tkiva, ki se nahaja okoli nohta, ne bi smeli odstranjevati. Edina izjema bi bila štrleča obnohtna kožica, ki je že odmrla in ki lahko postane vir okužbe zato se jo lahko odstrani.
Koža dejansko deluje kot zaščita za najbolj občutljivo in šibko nohtno strukturo – nohtni matrix. Gre za najgloblji del epidermisa, v katerem nastaja novo tkivo, ki izrašča neposredno iz njega.
Funkcija nohtnega matrixa je proizvajanje keratina – snov, ki se kopiči v celicah nohta. Matrix je izjemno občutljiv na spremembe v temperaturi, mehanične pritiske, majhne poškodbe in poškodbe kože, ki lahko vodijo do vnetja. Zunanji dejavniki imajo torej močan vpliv na nastajanje keratina, ki tvori naravni noht.
Seveda obstajajo tudi notranji dejavniki, kot recimo zdravstveno stanje in bolezni kože. Nekaj teh je diabetes, luskavica in bolezni pljuč.
Nepravilna sinteza (nastajanje) nohtnega keratina se vedno razkrije z rastjo nohta. Spremembe v obliki, teksturi, barvi ali celo odstopanje nohta od nohtne posteljice (onycholysis) so pokazatelj poškodb na nohtnem matrixu.
Pri tem je zelo žalostno, da so posledice vedno nepredvidljive, a nikoli ne izostanejo, četudi včasih mine več mesecev po kemijskih, bioloških ali mehaničnih travmah.
TRILETNA ŠTUDIJA PRIMEROV S ŠOKANTNIMI TRAJNIMI POSLEDICAMI
Pred dvema letoma je bila zaključena študija, ki je obsegala več kot 300 primerov prostovoljcev, ki so bili redno deležni storitve ruske manikire. Študija je trajala 38 mesecev (več kot 3 leta) in rezultati so bili šokantni.
Ugotovitve so pokazale, da je 91 % prostovoljcev utrpelo poškodbe nohtnega matrixa ali nohtne posteljice. Poškodbe so se pokazale kot različne oblike distrofije nohtne plošče, odstopanje nohtne plošče od nohtnega ležišča (onycholysis), horizontalne brazde in upočasnjena rast nohta.
Skrajni primeri so pokazali poškodbe živčnega tkiva v obliki boleče nevropatije in izjemne občutljivosti. Manj kot 9 % primerov je bilo možno uvrstiti v kategorijo varne in uspešno izvedene storitve.
Rezultati so pokazali pogost pojav infekcijskih vnetij pri strankah, ki so imele oslabljen imunski sistem (npr. diabetiki). Do takšnih posledic je prišlo tudi v primerih, ko so manikerke pri storitvi uporabile sterilizirane pripomočke.
TAKOJŠNJE POSLEDICE IN POŠKODBE
V mikroskopske razpoke v koži, ki nastanejo pri ruski manikiri, se hitro lahko v kratkem času naseli mikroflora.
Analiza je pokazala, da so največji povzročitelji teh negativnih posledic naslednji: Vibracije: Tudi takšne, ki jih skorajda ni bilo možno zaznati, povzročijo poškodbe na celicah in zmanjšajo odzivnost imunskega sistema na poškodovanem delu kože. Poškodbe: Preopiljenost in mikroskopsko majhne poškodbe na površini kože, ki niso vidne s prostim očesom, in nastanejo tudi takrat, ko so manikerke zelo previdne z električno pilo.
Kombinacija vibracij in poškodb lahko vodi v akutno ali kronično vnetje in sindrom ponavljajočih se poškodb, ki vodijo v nohtno distrofijo.
POMEN VNETJA
Vnetje pogosto povezujemo z nečim neprijetni, bolečim in neposredno povezanim z infekcijo.
V resnici vnetje ni simptom infekcije, ampak zaščitna reakcija človeškega imunskega sistema. Vnetje nastopi, kadar pride do poškodb živega tkiva, v nekaterih primerih tudi pri poškodbah mrtvega tkiva.
Poškodovane celice sprožijo alarmni signal v obliki posebnih molekul – citokinov. Odziv telesa je ta, da sproži pospešen dotok krvi na prizadeto mesto. Molekule citokinov in celice imunskega sistema skušajo izničiti posledice fizične poškodbe, kemikalij in mikroorganizmov.
Običajno vnetje vodi v ozdravitev in obnovo tkiva. Vendar je izid vnetja lahko pozitiven ali negativen:
Pozitiven: popolna ozdravitev in obnova – pogosto se uporabi v kozmetičnih postopkih, kot so kemijski pilingi in pedikure, ki spodbujajo obnovo kože.
Negativen: mikroorganizmi ostanejo v prizadetem tkivu in povzročijo dolgotrajno ali kronično vnetje. S konstantnim negativnim vplivom ti mikroorganizmi preprečujejo ozdravitev in povzročijo poškodbe na zdravem tkivu, ki se nahaja v neposredni bližini prizadetega območja.
Akutno vnetje je običajno kratkotrajna reakcija, ki jo spremlja rdečica, srbenje, oteklina in bolečina ali občutljivost.
Kronično vnetje je lahko nevidno prostemu očesu in mu sledi deformiranost organov ali tkiva na prizadetem območju. Kronično vnetje je opazno le čez daljše obdobje.
Ravno to se zgodi po tretmaju z rusko manikiro. Območje nohtnega matriksa, nohtne posteljice in obnohtne kožice so redno izpostavljene ponavljajočim se poškodbam. Le-te povzročijo kronično vnetje in preprečijo obnovo tkiva.
Obnovitveni cikel kože je običajno 30 do 35 dni, vendar se te manikire pogosto izvajajo v krajšem časovnem intervalu. Ravno zato pride do zgoraj omenjenih nevšečnosti.
Težava je pogosto tudi v tem, da so simptomi dolgo časa latentni in vidni komaj čez več mesecev – tudi v primerih, ko se je storitev izvedla samo enkrat.
DOLGOTRAJNE POSLEDICE
Mehanične poškodbe, ki se konstantno ponavljajo na zgornjem sloju kože, povzročijo alarm v telesu na območju celic, ki se nahajajo spodaj – tistih v nohtnem matrixu; in povzročijo odziv imunskega sistema.
Pogosta aktivacija tega odziva (nastajanje celic citokinov) pomeni kronično vnetje, ki neposredno vpliva na celice nohtnega matrixa.
IZOBRAŽEVANJE JE IZJEMNO POMEMBNO
Obsežno in konkretno razumevanje delovanja živega tkiva nam pomaga pri razvoju pravilno izvedenih tehnik manikire.
To zavzema specializirano znanje, treninge in razumevanje tega, kaj se dogaja s kožo in nohti, kadar so izpostavljene vibracijam in ostrim nastavkom električnih pil.
Žal še nismo našli varnega načina izvajanje te tehnike.
Električne pile so izjemno uporaben pripomoček, a je bolje, da se jih uporabi na drugih področjih in ne pri manikiri. Električne pile v rokah neizučenih ali nepravilno poučenih manikerk so izjemno nevarne.
RUSKA MANIKIRA MEČE NEGATIVNO LUČ NA NOHTNO INDUSTRIJO
Želja strokovnjakov na področju manikire je, da bi se VSI zavedali problema ruske manikire.
Mnogi priznani strokovnjaki na področju nohtne industrije, med njimi tudi Doug Schoon in Marian Newman, ki imajo glede ruske manikire preprosto mnenje: manikerke je ne bi smele izvajati.
Nekatere neposredne posledice so naslednje: poškodbe na kožnem tkivu okoli nohtne plošče, rast trde in roževinaste kože na prizadetem območju, rdečica, bolečine in občutljivost, otekline, izcedki, srbečica in alergije.
Slednje se pokažejo z izbruhom alergijske reakcije v kontaktu z določenimi izdelki.
A zato ne moremo kriviti samih izdelkov, ampak nepravilno izvedeno tehniko manikire.
Eden izmed poglavitnih razlogov, zakaj prihaja do takšnih problemov, so nohtni edukatorji, ki učijo in na svojim učencem predajajo popačene informacije, ki so se jih sami naučili v preteklosti.
Zakaj?
Sami se ne izobražujejo več in ne izpopolnjujejo svojega znanja. In situacija se samo še slabša.
INTERNETNA SLAVA
Mnogi, ki to tehniko učijo, so dobro znani nohtni umetniki oz. artisti. Le-ti so pogosto mnenja, da imajo dovolj znanja, da svoje znanje predajajo na druge.
Prav ti “edukatorji” so tisti, ki ŠKODIJO nohtni industriji in to počnejo z vsako delavnico in tečajem, ki ga izvajajo!
To, da znajo estetsko urediti ali okrasiti nohte, ne pomeni, da imajo pravilno razumevanje o nohtih ali uporabi izdelkov ter da se držijo navodil podanih s strani proizvajalca.
Nekdo, ki ima ogromno sledilcev na Youtube-u, Instagramu, Facebook-u ali kakšnem drugem socialnem omrežju, ni nujno usposobljen ali izučen. Pogosto imajo zgolj znanje na področju nail art-a. Gre za veliko razliko, ki jo mnogi spregledajo.
STERILIZIRANJE NI DOVOLJ
V zadnjem času kroži potencialno škodljiv mit o tem, da sterilni pripomočki in nastavki na električnih pilah preprečijo infekcije. To nikakor ni res.
Ruska manikira se obravnava kot invazivna manikira. Te so prepovedane v mnogih državah, provincah in deželah, saj povzročajo poškodbe kože in znatno povečajo dovzetnost za razvoj infekcije. Tveganje za nastanek infekcije obstaja – odvisno od vrste poškodb se lahko z nekaj ur podaljša na več dni. Koža ostaja dovzetna za infekcijo, vse dokler se prizadeto mesto ne pozdravi oz. se plasti kože ne obnovijo.
MEDICINSKI POSTOPEK
Uporaba električne pile za glajenje, matiranje ali odstranjevanje kože okoli nohtne plošče, se tretira kot mikrodermoabrazija.
Mnoge zvezne države v Ameriki dovoljujejo omejeno uporabo električne pile in še to samo po površini nohtne plošče. Druge države zahtevajo zdravniško licenco.
Že samo dejstvo, da je storitev ruske manikire v marsikateri državi prepovedana ali omejena, nam da misliti. Vsi, ki se na lastno odgovornost odločijo, da bodo izvajali to tehniko, bi morali preveriti, ali njihova zavarovalna polica pokriva neželene posledice, ki izhajajo iz te tehnike. V nasprotnem primeru naj premislijo o tem, ali se bodo izpostavili tveganju tožbe za malomarno opravljanje storitve.
JE RES VREDNO TVEGATI?
Koža, ki se nahaja na naših dlaneh ali podplatih, je znatno debelejša kot ta, ki se nahaja na proksimalni kožni gubi. Infekcije, ki nastanejo v neposredni bližini nohtov, se lahko hitro prenesejo na kosti, kar v nekaterih primerih vodi v amputacijo prstov ali rok.
To niso predvidevanja, ampak dejanske posledice, do katerih lahko pride v primeru infekcije! Zato je tako pomembno, da se vsi, ki se ukvarjajo z manikiro, zamislijo nad resnostjo situacije.
Vsem manikerkam in manikerjem bi morala biti na prvem mestu varnost in zdravje naših strank. Zato je izjemno pomembno, da nikoli namensko ne režemo ali posegamo v živo tkivo, ki se nahaja okoli nohta.
NEVARNOST ALERGIJ
Dodatna nevarnost, kateri so naše stranke izpostavljene, če na njih izvajamo rusko manikiro, so alergije.
Pogosto se zgodi, da material, ki ga uporabimo pri obstojni manikiri (permanentno lakiranje, gel, akril ali akril gel), pride v stik s kožo.
Če je le-ta že poškodovana, je veliko večja verjetnost, da bo nastopila rdečica, občutljivost ali bo stranka celo razvila alergijo na sestavine, ki se nahajajo v teh izdelkih.
Se želite naučiti še več?
Podrobnejše in poglobljeno znanje na področju manikire in pedikure si lahko pridobite na naših tečajih.
Preverite aktualni spored prihajajočih tečajev in izobraževanj na
Šola za manikerke in pedikerke
Za dodatne informacije smo Vam na voljo na
041 754 794 | 041 321 931| 02 843 00 68 | info@lepota.info
Preberite še ostale brezplačne nasvete in članke >>
Še več…
Za vse aktualne novosti in nasvete se lahko naročite na naše redne e-novičke TUKAJ.