Vzpon geliranja nohtov
Izraz gelirani ali geliš nohti (v tujini “manikira z gelom”) se običajno uporablja kot storitev, ki zagotavlja barvni premaz na nohtih utrjen z UV svetlobo. Običajno ne gre za klasično manikiro, saj lahko predstavlja le obdelavo obnohtne kožice, oblikovanje nohtov, lakiranje in le izjemoma tudi masažo rok z ustreznimi kremami.
Pomen gel manikire v lepotni industriji
Manikira s permanentnimi laki ali UV gelom je najbolj priljubljena storitev za nohte zadnjih nekaj let, odkar so prišli na tržišče prvi permanentni laki pred približno 13 leti. Pri strankah je priljubljena iz več razlogov, glavni trije so:
- se takoj »posuši«, zato ni treba čakati, da se lak posuši, preden stranka zapusti salon,
- ostane popolna 2-3 tedne brez krušenja ali izgube sijaja in
- lahko okrepi nohte in prepreči lomljenje nohtov.
Vendar pa ima tudi nekaj slabosti:
- Stranko zavezuje k ponovnemu obisku salona vsake 2-3 tedne zaradi odstranitve ali vzdrževanja, tako da je potrebna naložba v čas in denar.
- Upoštevati je potrebno nekaj preprostih korakov za nego doma, da bodo naravni nohti v najboljšem stanju.
- Stranke ga ne morejo varno odstraniti doma, ne da bi se pri tem poškodovali nohti.
- Nekatere znamke zahtevajo brušenje površine naravnega nohta, kar lahko povzroči tanjšanje nohta.
Storitev je mogoče primerjati z barvanjem las, ki ga lahko izvaja le usposobljen strokovnjak, vzdrževati ga mora isti frizer, pri čemer je treba narediti nekaj kompromisa glede stanja las, ki potrebujejo nego doma.
Razumevanje manikire z geli in permanentnimi laki
UV gel lak ali permanentni lak je, enako kot tradicionalni lak za nohte, vrsta plastike. Na voljo je v poltekoči obliki, kar omogoča nanos na naravne nohte v tankem sloju. Da se strdi, ga je potrebno strditi pod žarnico, ki oddaja UVA svetlobo. Strjevanje je znanstveni izraz za proces pretvorbe poltrdnega gela v trdo stanje.
Primerjava navadnega laka za nohte in UV gel laka (permanentnega laka)
Navaden lak za nohte je vrsta plastike in se suši na zraku, saj vsebuje topila, ki izhlapevajo, na nohtu pa ostane barvna plastična prevleka. Enostavno in hitro ga je mogoče odstraniti z odstranjevalcem laka na osnovi topil, ki prekinejo vezi med molekulami.
UV gel lak ali permanentni lak doseže podoben rezultat, le da za razliko od navadnega laka za nohte ne vsebuje topil (razen če gre za hibridni gel lak). Namesto tega vsebuje posebne sestavine, ki reagirajo z UVA svetlobo in tako omogočajo strjevanje. Ko gre za odstranjevanje, ostaja postopek enak z odstranjevalci s topili, vendar je potreben daljši čas stika s topilom, da se prekinejo molekulske vezi pri postopku odstranjevanja.
Razumevanje UV gel laka (permanentnega laka) in tehnologije lučk
Da bi dosegli takojšnje strjevanje, UV gel lak ali permanentni lak vsebuje sestavine, ki reagirajo z UV svetlobo in ga pretvorijo v trdno stanje. Večina blagovnih znamk zdaj uporablja sijalke z LED žarnicami, ki še vedno oddajajo UV svetlobo, ne uporabljajo pa več cevi s plinom iz okoljevarstvenih razlogov. LED žarnice porabijo manj električne energije in so okolju prijaznejše. Žarnice v svetilkah oddajajo samo UVA svetlobo, ki ne povzroča učinka porjavelosti. Vendar pa lahko dolgotrajna izpostavljenost UVA svetlobi povzroči minimalne učinke staranja. Značilno je, da tipična manikira s permanentnim lakom traja približno 3 minute (ali nekoliko dlje, če je na nohtih poslikava). Raziskave kažejo, da sta dve manikiri s permanentnim lakom na mesec enakovredni 2 dodatnima minutama izpostavljenosti dnevni svetlobi vsak dan. Za stranke, ki jih skrbi izpostavljenost UV-svetlobi, je nošenje rokavic brez prstov ali uporaba SPF zaščite (ob izogibanju neposrednemu nanosu na nohte) povsem sprejemljiv previdnostni ukrep.
Priprava na storitev manikire s permanentnim lakom
Zdravje naravnih nohtov bi moralo biti v središču pozornosti manikerk. Spretno nanašanje in odstranjevanje ne sme povzročiti sprememb v stanju nohta. Vendar je pomembno, da se permanentni lak ali UV gel nanaša le na zdrave nohte. Kakršnikoli nohti, ki imajo neželeno stanje, kot je dvigovanje nohtne plošče od nohtne posteljice, razbarvanje, tanki ali šibki nohti itd. niso primerni. Včasih je potrebno stranko zavrniti zaradi slabega stanja nohtov. To zagotavlja, da se stanje zaradi storitve ne poslabša. Nekateri morda potrebujejo dodatno pomoč s posebnimi izdelki z UV gelom, da zagotovijo dodatno moč ali zgladijo izkrivljeno nohtno ploščo. Brez te dodatne pomoči tanki in vlažni nohti običajno niso primerni za manikiro s permanentnimi laki oz. UV gel laki, saj je noht preveč upogljiv za bolj tog premaz. Če je storitev zavrnjena, je manikerka kot strokovnjak za nohte razumela stanje nohtov in ohranila zdravje nohtov v korist svoje stranke.
Za manikiro s permanentnimi laki je treba najprej odstraniti vse obstoječe premaze. Nekatere znamke dovoljujejo korekturo oz. “polnilo”. V takšnem primeru se nanos ne odstrani, ampak se nova rastna površina (narastek) prekrije z novim nanosom. To ni vedno priporočljivo, še posebej, če je barva neprosojna oz. je popolnoma prekrivna, saj je treba stanje nohtne plošče preverjati vsake 2-3 tedne, to pa je mogoče storiti samo s prozornim premazom.
Pri pregledu nohtne plošče preverimo njeno stanje in zdravje, nato je treba nohte oblikovati po željah stranke in očistiti prosti rob, da odstranimo morebitne opilke pod nohti ali umazanijo.
Zelo pomemben niz korakov v procesu je priprava nohtne plošče, tako da se bo premaz oprijel površine nohta brez dvigovanja ali krušenja.
Kutikula je tanka in čista plast nežive kože, ki se nahaja na nohtni plošči in jo »proizvaja« živa koža nad matriksom nohta, kar se pravzaprav imenuje proksimalna nohtna guba in NE obnohtna kožica. UV gel in permanentni lak se ne oprime kože, temveč le nohtne plošče, zato je potrebno to tanko plast zelo previdno odstraniti, brez da bi pri tem poškodovali nohte. To običajno dosežemo z orodjem za obnohtno kožico ali včasih z električno pilico. Oba načina sta lahko nevarna neizkušeni roki. Uporaba električne pilice zahteva dodatno usposabljanje, zato se morajo stranke prepričati, da ima njihova manikerka ustrezno kvalifikacijo.
Kožno gubo okoli nohta se ne sme odstraniti s kleščami ali škarjami. Ta koža je še vedno živa in tvori zelo pomembno tesnilo, ki preprečuje, da bi patogeni (klice) dosegli matriks, kjer rastejo nohti.
Zadnji korak pred nanosom in po obdelavi kožice je čiščenje nohtne plošče. Na njej ne sme biti olj ali vlage, saj ti ustvarijo oviro med nohtom in kationom ter povzročijo, da se nanos dvigne, kar lahko povzroči okužbo, ki se najprej začne z bledo rumeno in razvije v temno zeleno barvo. Za čiščenje nohtne plošče uporabljamo mešanico topil in alkohola, ki odstrani različne vrste olj. Nohtna plošča ima lastna naravna olja in to jih bo odstranilo, vendar le začasno. Odstranilo bo tudi olja ličil, krem za roke in karkoli drugega, kar je lahko na nohtni plošči, da zagotovi čisto in popolno površino, na katero se premaz oprime.
Nekatere znamke zahtevajo, da je nohtna plošča obrušena. To naj bo res samo za odstranjevanje sijaja na nohtu in ne za praskanje nohta. Starejše formulacije so se zanašale na te praske, da so se oprijele osnovnega premaza kot fizična vez. Sodobne formulacije ne zahtevajo tega praskanja, saj bo sčasoma poškodovalo nohtno ploščo.
Mnoge znamke imajo zelo specifičen podlak, ki je oblikovan tako, da se oprime naravnega nohta. Običajno je redke konsistence in ga je treba skoraj vtreti v noht, saj nobena nohtna plošča ni povsem gladka. Njegove sestavine so take, da se premaz veže s keratinom nohta in ustvari močno vez. Nekatere znamke imajo potrebne sestavine za dober oprijem že v svojem barvnem premazu, zato lahko ta korak izpustite. Vendar vedno upoštevajte navodila proizvajalca.
Pravilen nanos osnovnega premaza
Glede na znamko obstajajo različne vrste podlakov. Nekatere imenujemo “gumijasta podlaga” (Rubber Base ali Stretch Base). Ti so zasnovani za noht, ki je nekoliko šibek in upogljiv, tako da se bodo premikali z nohtom in ga ne bodo vlekli. Nekateri gradilni geli se tudi uporabljajo kot osnova. Običajno so debelejši, tako da lahko zagotovijo dodatno trdnost šibkejšemu nohtu. Uporabljajo se lahko tudi za preoblikovanje ravnega ali žličastega nohta, na primer za bolj estetsko obliko. Vendar jih ne bi smeli uporabljati za vsak noht, saj jih nekateri ne potrebujejo. Vse osnovne premaze je treba strditi pod UV svetlobo točno določen čas, ki ga navaja proizvajalec. Če se uporablja gumijasta (Rubber Base) ali gradilna (Building Base) podlaga, bo po strjevanju morda treba nekoliko popraviti obliko. To bo zagotovilo, da je oblika gladka in tanka pri koži in prostem robu z debelejšim območjem na sredini nohta, kar zagotavlja dodatno moč. Pred takim oblikovanjem je potrebno odstraniti lepljivo plast. To je površina nanosa, ki se ne strdi zaradi kisika v zraku. Za to se uporablja alkohol z dodatki za nego kože in večina blagovnih znamk ima svoj izdelek. Ne glede na debelino nanosa, ki ga potrebujete za določen noht, je pomembno, da ga nanašate v tankih plasteh. Debela plast lahko povzroči pekoč občutek na podnohtju, ki je hkrati boleč in pekoč. To je posledica izjemne aktivnosti v procesu polimerizacije (strjevanja). Bolje je, da nanesete 2 ali celo 3 tanke plasti kot 1 debelo plast, saj se debela plast ne bo pravilno strdila in lahko povzroči težave z alergijami zaradi nestrjenega izdelka, ki ostane na nohtu.
Ključni nasveti za uporabo za dolgo obstojno manikiro s permanentnim lakom ali UV gelom
Ko je ustrezna podlaga nanešena, utrjena in oblikovana, je čas za nanos barve. Tudi to je treba nanesti na tanko. Običajno je za lepo barvo potrebnih več nanosov, zato je to treba narediti v zelo tankih plasteh. Vsako plast je potrebno strditi v lučki znamke, ki jo uporabljate. Načeloma bi morali preizkusiti vsako barvo v razponu, saj se temnejše ali bolj neprosojne barve strjujejo dlje, vendar bi morali proizvajalci to testirati in upoštevati v formulaciji laka in mehaniki lučke, zato preprosto sledite navodilom proizvajalca. Prepričajte se, da so vsi nanosi popolnoma enakomerni in gladki ter se ne dotikajo kože. Če se kjerkoli dotaknete kože, obrišite z leseno palčko pred strjevanjem. Ne uporabljajte svojega prsta ali nohta, razen če nosite rokavice. Če je barva videti nagubana, po strjevanju, pomeni, da ste jo nanesli predebelo in ni strjena. Odstranite vse sloje in začnite znova.
Na koncu nanesemo nadlak. Tako kot pri tradicionalnem laku za nohte je tudi tukaj nadlak za zaščito in dodaten sijaj. Je drugačna formulacija od osnovnih in barvnih nanosov in je običajno trša in sijoča plast. Kot običajno ga je treba strjevati pod UV svetlobo ob nastavitvi in času, ki ga je predpisal proizvajalec. Po strjevanju bo na površini ostala lepljiva plast, ki jo je treba odstraniti z alkoholom, pri čemer pazite, da ne pride na kožo, saj so nekatere sestavine v izdelkih znani alergeni.
Varno odstranjevanje manikire s permanentnim lakom
Manikiro z neprosojnim UV gelom je treba odstraniti vsake 2-3 tedne, da preverite zdravje nohtne plošče. Edina izjema je, če je osnovna podlaga prozoren premaz. V tem primeru lahko barvo odstranite s piljenjem do osnovne podlage, da vidite nohtno ploščo in na novo izraščen noht pripravite kot običajno ter nanesete nov osnovni in barvni premaz.
Naravni nohti nenehno rastejo in večini strank ni všeč »narastek« oz. vidno golo območje rasti nohta. Odstranjevanje permanentnega UV gel laka doma ni priporočljivo zaradi časa in postopka, ki običajno zahteva nekaj minut, odvisno od znamke. Postopek pravilnega odstranjevanja vključuje topljenje permanentnega laka v ustreznem odstranjevalcu, nekatere nadlake pa bo morda treba predhodno nežno zbrusiti. Poskus trganja permanentnega laka je najbolj škodljiv, saj lahko odlušči zgornje plasti nohta in jih močno oslabi. Za varno in učinkovito odstranjevanje je najbolje poiskati pomoč strokovnjaka, ki pozna postopek. Odstranjevanje mora biti hitro in učinkovito. Nekatere blagovne znamke zahtevajo, da je treba njihov zaključni premaz najprej zbrusiti, ker se ne odstrani s topilom. To je treba storiti hitro in varno, tj. ne piliti skozi vse plasti in brez da se pri tem s pilo dotaknete kože. Nato lahko nohte zavijemo v folijo s koščkom vate (v velikosti nohtne plošče), namočene z odstranjevalcem. Uporaba električne pilice se odsvetuje pri proizvodih, ki se topijo zaradi trenja in toplote, ki pri tem nastaja, kar povzroči pekoč občutek v nohtni posteljici in več možnosti za poškodbo nohtne plošče.
Vzdrževanje in naknadna nega manikire s permanentnim lakom za stranke
Nekaj preprostih nasvetov za vaše stranke:
Ko zapustite salon z neokrnjenimi nohti, se morate posvetiti preprosti domači negi.
- Vaši nohti se morda zdijo močnejši, vendar v resnici niso, zato nohtov ne uporabljajte kot orodje, saj bi si jih lahko preprosto zlomili.
- Večkrat na dan uporabite kakovostno olje za nohte. To ne bo le pomagalo koži okoli vaših nohtov, ampak bo pomagalo tudi premazu, da ostane prožen.
- NE odstranjujte ali trgajte premaza!!
- Če se vaš noht zdi čuden ali opazite kakršno koli razbarvanje, se nemudoma obrnite na svojo manikerko.
- Prepričajte se, da ste rezervirali svoj termin čez 2-3 tedne.
Pogoste težave in rešitve
Če opazite kakršno koli dviganje premaza, se čim prej dogovorite za termin. Dvigovanje pomeni, da lahko voda prodre pod premaz in povzroči okužbo. »Lifting« oz odstopanje premaza pomeni, da priprava nohta ni bila dovolj temeljita. Morda je na nohtu ostalo nekaj kožice, se je premaz dotaknil kože ali stanje nohta ni primerno za manikiro s permanentnim lakom ali UV gel lakom. Niso vsi nohti primerni za UV gel lak. Lahko so pretanki ali celo predebeli in krhki. Stranke lahko pridejo s poškodovanimi nohti zaradi prejšnje manikire z UV geliranjem. Najpomembneje je, da prepoznate, če obstajajo znaki alergijske reakcije. Če posumite na to, je edina možnost, da odstranite vse in stranki predlagate, da obišče zdravnika, v upanju, da jo bo napotil k dermatologu za testiranje akrilata. Tako se bo natančno določilo, katere sestavine povzročajo reakcijo. Dokler tega ne storite, je nemogoče vedeti, kateri izdelek je mogoče ponovno uporabiti. Morebitne poškodbe nohtov morajo izrasti brez kakršnega koli izdelka. Najboljši način je, da so nohti zelo kratki in stranka večkrat na dan uporabi kvalitetno olje za nohte. Ko so nohti zdravi, bo testiranje pokazalo, čemu se je treba izogibati. Če to ni na voljo, lahko izdelek, ki ne vsebuje HEMA, preizkusite na enem nohtu in ga čez nekaj dni odstranite, da ugotovite, ali je prišlo do neželenih reakcij.
Trendi in inovacije gel manikire
Pri uporabi UV permanentnega gel laka obstaja veliko možnosti za poslikavo nohtov. Najbolj priljubljena je trenutno uporaba bisernih pigmentov preko nevtralnega barvnega premaza. Toda bleščice, folije in motive štampiljke je mogoče uporabiti v najrazličnejših kombinacijah. Številne znamke uvajajo izdelke brez HEMA. Ker je HEMA najbolj znan alergen, jih je dobro uporabiti. HEMA se uporablja za dober oprijem, zato je pri prehodu na izdelke brez HEMA potreben veliko bolj natančen protokol priprave nohtov, saj bo oprijem bolj odvisen od popolnoma čiste nohtne plošče. Na trg prihaja vse več gradilnih gelov v obliki »lakov«, vendar jih je nujno uporabljati le, kadar so potrebni. Nanašanje gradilnih gelov na nohtih, ki jih ne potrebujejo, lahko povzroči več težav. Premaz bi se moral zlomiti, preden se zlomi noht. Premočni premazi lahko povzročijo poškodbo nohtne plošče, saj se premaz ne zlomi, lahko pa se noht dvigne od nohtne posteljice!
Vse o manikiri in pravilni uporabi različnih izdelkov za nohte vas naučimo v Akademiji studio lepota v Slovenski Bistrici. Za termine tečajev nas pokličite na 041 754 794 ali pišite na info@lepota.info ali poklikajte na www.lepota.info
Se želite naučiti več?
Podrobnejše in poglobljeno znanje na področju manikire in pedikure si lahko pridobite na naših usposabljanjih, tečajih in delavnicah, predvsem priporočamo obisk specializiranih in nadaljevalnih tečajev.
Preverite aktualni spored prihajajočih tečajev in izobraževanj na Šola za manikerke in pedikerke.
- Za dodatne informacije smo Vam na voljo na:
- 041 754 794
- 041 321 931
- 02 843 00 68
- info@lepota.info