Kako poskrbeti za svoja stopala
Nasvete Kako poskrbeti za svoja stopala je zapisala Romana Praprotnik, predavateljica modula Pedikura pri diabetičnih bolnikih, ki poteka v sklopu usposabljanja za NPK Pediker/– ka v Šoli za manikerke in pedikerke.
Kmalu bo čas za lepe nogice. Svoje roke vsak dan vidite in zato lahko hitro opazite spremembe, a vaše noge prav tako potrebujejo pozornost še posebej, če so prisotne kakšne težave na stopalih.
Sedaj, ko smo v samo izolaciji, imamo več časa zase. Noge si redno pregledujmo v celoti (petni del, stopalo, prste, med prsti in stanje nohtov).
Bodimo pozorni na:
- barvo in debelino kože,
- znamenja, pigmentne lise in izrastke,
- kraste, poškodbe, hematome, luščenje kože, razpoke na koži,
- prisotnost in lokacijo zadebeljene kože na podplatu, otiščance, kurja očesa, bradavice,
- stanje kože med prsti (obloge, maceracije, pokanje kože, luščenje),
- rast nohtov (posebnosti, dolžina, oblika, debelina, barva, sijaj),
- ter stanje obnohtne kožice in obnohtnih kanalov.
Na težave nog vpliva tudi drža telesa (lordoza – ledveni del hrbtenice je ukrivljen navznoter, kifoza – strukturne spremembe vretenc, skolioza – bočenje hrbtenice vstran) in nepravilnosti kolen (normalna, iksasta, oksasta). Pozorni moramo biti tudi na spremembe na koži cele noge (edemi, poraščenost, debelina in barva, toplota kože, znamenja, pigmentne lise in izrastki – benigni tumorji). Nastanejo lahko tudi fizikalno – kemične poškodbe (lahko se udarimo v rob postelje ali omare, se umivamo s prevročo vodo, uporabljamo keterolitike – nastanejo lahko globinske poškodbe kože, ki so lahko nevarne za nekatere osebe).
Če opazimo kožna gnojenja (piodermije) na površini kože ali globlje je dobro poklicati in nato čimprej obiskati zdravnika. Pri pregledu ne smemo spregledati glivičnih okužb. Navadno se okužba začne v tretjem in četrtem medprstnem prostoru z luščenjem kože, srbenjem, rdečkastimi lisami in mehurčki. Okužba se lahkorazširi na celotno stopalo in če je ne bomo zdravili, se prenese na glivično okužbo nohtov.
Tudi spremembam na nohtni plošči posvetimo nekaj časa. Pojavi se lahko horizontalno cepljenje nohta na prostem robu ali vzdolžna lomljivost nohta, ki se pojavi na prostem robu in daje izgled razpraskanega nohta.
Pogosto zaradi kakšne poškodbe ali bolezni pride do:
- odstopanja nohta od nohtne posteljice,
- zadebelitve ali stanjšanja nohta (noht je brez sijaja, krhek, deformiran),
- krempljastih nohtov (je trd, zadebeljen,deformiran),
- žličastih nohtov (konkavne oblike – nohtna plošča je udrta, robovi so privzdignjeni),
- nohtov, ki izgledajo kot urno steklo,
- bele nohtne plošče,
- rjavo-črnih ali zeleno-črnih lis (izliv krvi pod noht, okužba, melanom, posledica dela ali poškodbe).
Nohtna plošča je lahko spremenjena tudi pri nekaterih boleznih (luskavica, edem). Na nohtih se lahko pojavijo vdolbinice, brazde, noht se lušči, krhki nohti,….
Odsvetujem vam, da sami izvajate posege na stopalu, kot so odstranjevanje kurjih očes, otiščancev, bradavic, vraščenih nohtov. Za to je potreben obisk pedikerja, ki je za to usposobljen. A ker smo sedaj v nerodnem položaju, si lahko začasno pomagate sami.
KAKO DOMA POSKRBETI ZA SVOJE NOGE
Predel, kjer je otiščanec popilite z atravmatsko pilo, kar bo naredilo razbremenitev in nato nanesite kremo, ki uravnava hiperkeratozo (odebelitev vrhnje plasti kože). Tako boste omehčali in zadebeljena koža se ne bo več tako hitro debelila.
Če imamo težave z vraščenimi nohti, lahko v tem času ponovno povzroči bolečine. Vnetje v ali ob nohtnem kanali (paronychia) lahko sega v kožo ali tik pod njo.
Če ni prisotna sladkorna bolezen, lahko delamo kamilične kopeli. Pomaga tudi že, če samo spiramo s fiziološko raztopino in uporabimo protivnetne izdelke.
Pazite, da ne nosite pretesnih čevljev (bodite čim več v mehki obutvi)! Nohte krajšajte in nikakor globoko v kanal. Če imate sponko in njena napetost popusti ali se maje, je kratkotrajna rešitev, da jo prelepite z obližem.
POZOR
V začetnih fazah določeni problemi skoraj niso opazni. A če imamo rutino, da si pregledujemo in negujemo stopala in noge, lahko marsikatero tegobo odpravimo oz. jo omilimo, ker kasneje lahko vodijo takšne težave v resnejše zaplete. Zato je tako pomembno, da pregledujemo noge.
In ker bomo še nekaj časa v karanteni, se lahko posvetimo tudi skrbi za čevlje.
PRAVILNA SKRB ZA ČEVLJE
NE NOSITE VES ČAS LE EN PAR ČEVLJEV
V večini primerov potrebuje material na podplatu čevlja okoli 24 ur, da obnovi svojo nosilnost in blaženje. Posebej v jesenskem in zimskem času ter deževnem obdobju, ko obstaja večja verjetnost, da se vaši čevlji zmočijo. Ko se boste sezuli, so priporočljivi leseni raztegovalniki za čevlje, saj se tako vaši čevlji posušijo na idealno obliko in tako preprečite skrčenje le teh.
V AVTU IMEJTE VEDNO REZERVNE ČEVLJE
Visoke pete ali ozki čevlji lahko povzročijo bolečine, žulje, odrgnine, otiščance, ki bolijo, pa še na dolgi rok lahko nastane poškodba kože, ki jo je težko sanirati. So pa rezervni čevlji koristni tudi, ko nas kdaj preseneti kakšna hoja po blatu ali kamenju.
ODSTRANITE NEPRIJETNE VONJAVE IZ SVOJIH ČEVLJEV
Posebej, če se potimo, saj bomo tako uničili razvoj gliv in mikrobov. Vedeti moramo, da samo osušitev čevljev ni dovolj, saj se mikrobi ponovno razvijejo takoj, ko ponovno obujemo čevlje.
Če nimamo pri roki posebej pripravljenih sprejev, si lahko pomagamo s sodo bikarbono. Odstrani neprijetne vonjave in ima antibakterijske učinke, saj nevtralizira kislino, ki jo proizvajajo bakterije. Potresite nekaj sode (čimbolj enakomerno) v čevelj, ki ste ga predhodno osušili v kolikor je bil vlažen, in pustite čez noč, zjutraj pa stresite iz čevlja.
Romana Praprotnik je mojstrica kozmetične nege, ki se je specializirala za pedikuro in nego nog pri bolnikih z diabetesom.
Je predsednica društva diabetikov Velenje, predava na kongresih in srečanjih zdravnikov in medicinskih sester ter sodeluje z zvezo diabetikov Slovenije.
Se želite naučiti še več?
Podrobnejše in poglobljeno znanje na področju manikire in pedikure si lahko pridobite na naših tečajih.
Preverite aktualni spored prihajajočih tečajev in izobraževanj na
Šola za manikerke in pedikerke
Za dodatne informacije smo Vam na voljo na
041 754 794 | 041 321 931| 02 843 00 68 | info@lepota.info
Preberite še ostale brezplačne nasvete in članke >>
Še več…
Za vse aktualne novosti in nasvete se lahko naročite na naše redne e-novičke TUKAJ.