Nohti ne dihajo
Vsakdo, ki je nekaj časa v nohtni industriji, prej kot slej naleti na to trditev.
Vaša stranka se po nekaj mesecih podaljšanih nohtov ali permanentnega lakiranja odloči, da je zdaj čas, da njeni nohti malo »zadihajo.«
Ampak kaj to dejansko pomeni: nohti naj si malo odpočijejo od umetnih mas ali da noht dejansko potrebuje prost dotok kisika po nohtni površini?
Takrat je dobro, da odložimo pilo in se s stranko pogovorimo, kaj je s svojo prošnjo imela v mislih. Katera od dveh omenjenih možnosti je razlog za njeno prošnjo?
Iz izkušenj lahko rečemo, da večina strank reče »pa saj nohti vendar tudi dihajo, ane?«.
Odgovor je preprost in jasen: NOHTI NE DIHAJO.
Sam noht je sestavljen iz proteina keratin, ki ga najdemo tudi v laseh. Dejansko gre za mrtve celice, ki ne potrebujejo kisika in ga tudi ne morejo vsrkavati. Zato tudi ne čutimo bolečine, ko si pilimo nohte ali strižemo lase.
Kaj pa trditev, da pa kisik vendarle potrebuje nohtna posteljica, ki se nahaja neposredno pod nohtno ploščo, in da kisik lažje prodre do posteljice, če na nohtu ne nosite laka ali gela?
Čeprav morda to zveni logično, je zgrešeno in povsem neresnično. Nohtna posteljica ves kisik, ki ga potrebuje, dobi iz krvnega obtoka.
NOTHI NE DIHAJO.
Kako lahko stranki TO razložite?
Stranka: “Mislim, da bi za nekaj časa nehala s permanentnim lakom. Toliko, da mi nohti malo zadihajo.”
Vi: “Nohti dejansko ne dihajo, je pa res, da je to dokaj razširjena ideja. Noht je sestavljen iz odmrlih celic nasičenih s keratinom. Sam noht ni živa tvorba, je pa živo tkivo, ki se nahaja okoli nohta. V resnici vaš noht dobi ves kisik, ki ga potrebuje za rast, skozi krvni sistem in ne iz zraka. Tako prost dostop zraka do nohta ne pomeni, da bo noht zaradi tega bolj zdrav ali hitreje rastel.”
Stranka: “Ampak zakaj je moj noht, takrat ko nosim permanentni lak in si ga slučajno zlomim, na otip precej bolj mehak, kot je takrat, če nimam ničesar na nohtu?”
Vi: “Takrat ko nanesemo navadni lak, permanentni lak ali druge umetne mase, vlaga in maščoba, ki jo proizvede naše telo, prehajata iz nohtne posteljice v nohtno ploščo nekoliko počasneje. Tako se stopnja vlage v nohtu dvigne za okoli 10-15%. V roku kakih 12-ih ur bo noht povrnjen v prvotno stanje in na otip ni več tako mehak.”
Stranka: “Sem mislila, da je mehak zato, ker ne dobi dovolj kisika. Torej svojih nohtov ne uničujem, če nosim permanentni lak?”
Vi: “Kadar je postopek nanašanja pravilen in izdelek kakovosten prav gotovo ne škodujete svojim nohtom. Dejansko svoj noht na ta način zaščitite pred agresivnimi kemikalijami, ki se nahajajo v čistilih ali milih. Kar nekaj izdelkov je na trgu, ki vsebujejo dodatne utrjevalne sestavine, ki nohtom povrnejo prožnost in moč.”
V tej in podobnih situacijah je dobro, da imamo v mislih znanje naše stranke o nohtih. Obrnila se je na vas, strokovnjaka na tem področju, da ji glede tega svetuje. V nohtni industriji obstaja kar nekaj mitov, ki laikom zvenijo logični in jim zato tudi verjamejo. Vsake toliko vidimo, da na socialnih omrežjih krožijo neresnična dejstva, ki jim neizkušeni posamezniki zlahka nasedejo.
Izučene manikerke in pedikerke imajo odgovornost, da svojim strankam na prijazen in razumljiv način razložijo, kaj stoji za določenimi trditvami in jim primerno svetujejo.
Se želite naučiti več?
Podrobnejše in poglobljeno znanje na področju manikire in pedikure si lahko pridobite na naših usposabljanjih, tečajih in delavnicah, predvsem priporočamo obisk specializiranih in nadaljevalnih tečajev.
Preverite aktualni spored prihajajočih tečajev in izobraževanj na Šola za manikerke in pedikerke.
- Za dodatne informacije smo Vam na voljo na:
- 041 754 794
- 041 321 931
- 02 843 00 68
- info@lepota.info