Ali so stranke pri vas v varnih rokah?
Manikira je storitev, ki zajema nego rok in nohtov, predvsem skrb za zdrave in urejene nohte in lepo negovano kožo. S strokovno uporabo različnih postopkov in materialov podprto s poglobljenim znanjem o anatomiji, fiziologiji kože in nohta ter o sestavinah v posameznih kozmetičnih izdelkih oz. materialih lahko maniker stranki priporoča najboljšo nego glede na tip kože, tip nohta, življenjske navade in delo, ki ga stranka opravlja. V sklop manikire štejemo različne postopke, ki so usmerjeni k določenemu cilju, glede na strankine želje oziroma pričakovanja.
Če mislite, da je »izdelovanje nohtov« samo hobi pomislite ponovno! Znanost in nohti gredo skupaj! Veliko mladim je bilo rečeno, da niso preveč akademski in zakaj nebi postali frizerji ali kozmetičarke, kar pa je seveda daleč od resnice. Na žalost večina ljudi vstopa v našo industrijo z mislijo, da bodo s kratkimi tečaji uspeli in, da jih bodo ti pripeljali do ogromnega zaslužka.
Lahko bi rekli, da nima vsak posameznik ”možganov znanstvenika”, kakor tudi ne pravega zanimanja za takšno delo. Da si učinkovit in predvsem »varen nohtni stilist« se za tem skriva gora znanosti, ki je ključna. Ne zahteva poglabljana v kemijo ali biologijo, čeprav veliko manikerjev to področje zanima, zahteva pa željo po neprestanem učenju in razumevanju. Ljudje, ki znanosti ne marajo, se morda sprašujejo zakaj, saj bi kljub vsemu znali urediti nohte, uporabiti permanentni gel lak, podaljšati nohte in narediti popolno poslikavo.
Zakaj torej? Kot maniker oz. nohtni stilist izvajate storitev resničnim osebam, ki so med sabo popolnoma različne in od njih pričakujete, da bodo storitev tudi plačale. Delo se izvaja na delih človeka, ki jih lahko poškodujete. Zaradi teh dejavnikov dolgujete stranki znanje s področja anatomije in fiziologije. Potrebno je znanje o zgradbi kože, o različnih nohtnih obolenjih, deformacijah…
Maniker mora torej dobro poznati anatomijo roke in nohta ter fiziologijo kože, pa tudi prepoznati kožne bolezni in deformacije nohta kot indikacije ali kontraindikacije željene storitve, da lahko stranki svetuje katera storitev manikire je zanjo najprimernejša ali pa ji morda celo predlaga obisk pri zdravniku. Z opravljanjem tega poklica nosimo manikerji veliko odgovornost, ki je ne smemo vzeti za samoumevno. Večina »premazov« za nohte je lahko nevarnih s stališča kemikalij. Pri kozmetičnih izdelkih moramo biti previdni, ker lahko škodujejo tako strankam kot nam. Razumeti moramo osnovno znanost o produktih, ki jih dnevno uporabljamo. To sicer še ne pomeni, da boste vi in vaše stranke varni, temveč boste lahko odpravljali težave, ne da bi se zatekali k dvomljivim nasvetom platform družbenih medijev.
Vsa potrebna znanja se lahko pridobijo le v sklopu celovitejših izobraževanj s ciljem pravilne analize in poznavanja vrste tehnik in postopkov uporabe različnih materialov (za razliko od krajših vikend tečajev in you-tube video vsebin). Ločimo vrsto različnih postopkov za nego naravnih nohtov in kože, kar manikerji uvrščamo pod naravno manikiro (mini manikira, osnovna manikira, spa manikira, terapevtska manikira, …) in še širšo množico postopkov za urejanje in modeliranje nohtov z različnimi umetnimi masami, kot so geli, akrilati, fiberglas, permanentni laki, akrilni geli, … kar uvršamo med modelirane oz. umetne nohte, pri čemer ločimo postopke utrjevanja naravnih nohtov (npr. s permanentnimi laki, različnimi geli, akrilati, …) in postopke podaljševanja nohtov na različne načine (npr. s konicami, s šablonami, …)
Osnovna, terapevtska in spa nega rok in nohtov so primerne za stranke, ki želijo imeti urejene in negovane roke in nohte neodvisno od obiska salona, medtem ko z umetnimi masami noht pokrijemo za več tednov, pri tem pa je potrebna redna nega in vzdrževanje, da bi preprečili možnosti nastanka infekcij in poškodb nohta. Zato mora stranka dosledno in redno prihajati k manikerki.
V osnovi mora maniker oceniti naravni tip nohta in ustrezno predlagati uporabo primernega postopka in ustreznih materialov glede na strankina pričakovanja in želje. Glede na širok spekter materialov obstaja še širši spekter postopkov, pri čemer pa glavno vlogo igra tip naravnega nohta in življenjski stil stranke oz. način rokovanja. Z vsesplošnim tehnološkim razvojem se enako hitro razvija in spreminja tudi »nohtna industrija«. Z množico različnih materialov se množijo tudi postopki uporabe le-teh. Vsem pa je skupno, da noht neprodušno pokrijejo oz. zaprejo za več tednov in s tem se poveča možnost nastanka infekcij naravnih nohtov in obnohtne kožice, če vsi postopki od priprave do zaključka niso pravilno strokovno izvedeni in če se pri tem ne uporablja steriliziranega orodja. Prav tako lahko nestrokovna uporaba materialov povzroči hude, tudi trajne, fizične poškodbe naravnega nohta in obnohtne kožice. Zanemariti ne gre niti estetskega videza ter zdravja oz. kvaliteto nohta po odstranitvi umetnih mas.
Iz izkušenj vemo, da je največja težava v nepoznavanju anatomije nohta in nezadostni strokovni usposobljenosti, saj večina tečajev pokriva le korake nanosa nekega materiala. Tako se večina ne nauči niti tega zakaj je potrebno material uporabljati v določenem zaporedju, še manj pa kakšna je kemijska zgradba proizvoda in kakšen vpliv ali kakšno funkcijo ima določen proizvod. Zato se pogosto uporablja proizvode neustrezno, kar privede do alergijske reakcije, pri tem pa se krivi proizvode, ki so v osnovi namenjeni »profesionalni uporabi« in jih stroka varno uporablja že več desetletij. Z množično uporabo gelnih lakov, ki se odstranjujejo s piljenjem, in topljivih permanentnih lakov, ki se odstranjujejo s topljenjem, prihaja do hudih poškodb naravnih nohtov zaradi nestrokovnega odstranjevanja teh materialov.
Prav tako se zaradi nestrokovno izvedenih postopkov pojavlja vedno več infekcij, tako bakterijskih kot glivičnih. Začne se že z uporabo nesteriliziranega orodja in pilic, nepravilne priprave naravnega nohta (od česar je predvsem odvisna obstojnost oz. dobra spojenost umetnih mas z naravnim nohtom), posebej pomembna pa je polimerizacija materialov. V večini primerov se namreč proizvodi nanašajo predebelo in strjujejo v neustreznih lučkah (preslaba svetilnost in nekompatibilnost s fotoiniciatorji v proizvodih), ki ne zaključijo polimerizacije monomerov in oligomerov v zadostni meri, zato zaradi nestrjenih molekul, ki pridejo v stik s kožo, čez čas izzovejo alergijsko reakcijo na določeno sestavino v materialu. Še posebej nevarna pa je uporaba in s tem »mešanje« proizvodov različnih proizvajalcev v enem postopku modeliranja nohtov. Pri tem se z uporabo proizvodov dveh ali celo več različnih proizvajalcev v enem postopku morda kemijsko neustrezno »zmešajo« sestavine, pri čemer seveda proizvajalci ne morejo več zagotavljati varnosti pri uporabi proizvodov, če se ne upoštevajo navodila proizvajalca. Takšna nespametna uporaba materialov v najboljšem primeru privede do prehitrega odstopanja od naravnega nohta, medtem ko se lahko poleg alergije razvijejo tudi drugi »inflamatorni« procesi na koži ali nohtu.
Do poškodb naravnega nohta v največjem številu primerov pride zaradi nestrokovne uporabe pilic in brusilnikov oz. nepoznavanja različnih vrst pilic kot tudi zaradi nestrokovno izvedenega postopka piljenja. S piljenjem se ne odstranjuje le material temveč v skrajnem primeru tudi plasti nohta, kar povzroči fizično poškodbo nohta oz. tanjšanje nohta. Med piljenjem se ustvarja tudi trenje, še posebej, če pilimo v obe smeri kot bi žagali ali če uporabljamo električne brusilnike z visokim številom obratov. Pri trenju nastaja toplota, ki prehaja skozi nohtno ploščo do živčnih končičev v nohtni posteljici, zato postanejo nohti senzibilnejši na toploto oz. mraz in dotik. Piljenje je spretnost, ki jo je potrebno usvojiti skozi vajo, postopno in s precejšnjo mero previdnosti.
Spretnosti modeliranja nohtov se žal ne da naučiti čez vikend, zato je potreben čas in veliko vaje na različnih modelih. Prav tako je potrebno tehnike nanašanja različnih materialov spoznavati postopoma in vsako tehniko posebej usvojiti z vajo in delom. Zaradi hitrega tehnološkega napredka pa znanje ves čas nadgrajevati in dopolnjevati. Prevzemite odgovornost za svojo kariero in za zdravje in varnost vaših strank.
V Akademiji studio lepota za vas ves čas posodabljamo in izpopolnjujemo programe usposabljanja za poklice maniker in pediker glede na najnovejše tehnike in materiale. Z našim znanjem boste vašim strankam vedno ponudili storitve po najnovejših trendih.
Lahko nas kadarkoli povprašate za nasvet, z veseljem vam bomo svetovale. Pokličite nas na 041 754 794 ali pišite na info@lepota.info ali preverite našo ponudbo na www.lepota.info
Se želite naučiti več?
Podrobnejše in poglobljeno znanje na področju manikire in pedikure si lahko pridobite na naših usposabljanjih, tečajih in delavnicah, predvsem priporočamo obisk specializiranih in nadaljevalnih tečajev.
Preverite aktualni spored prihajajočih tečajev in izobraževanj na Šola za manikerke in pedikerke.
- Za dodatne informacije smo Vam na voljo na:
- 041 754 794
- 041 321 931
- 02 843 00 68
- info@lepota.info