Vraščanje nohtov
Ena najpogostejših težav pri pedikuri je vraščanje nohta, za kar je značilno, da se vogal ali rob nohta zariva v okoliško mehko tkivo oz. nohtno gubo. Velikokrat vraščanje nohta ne predstavlja resne težave, če stranka redno prihaja na storitev v salon, kjer usposobljena pedikerka pravilno izvede vse postopke pedikure. Včasih pa lahko vraščanje nohta napreduje do te mere, da povzroči bolečino in celo okužbe.
Kaj je vraščen noht?
Vraščen noht na nogi, imenovan onihokriptoza, je, ko se vogal ali rob nohta vrašča v okoliško kožo in povzroča vnetje. Najpogosteje prizadene noht na palcu. Noht ima ostre robove in ko ta prebode okoliško tkivo nohtne gube, se lahko začne vraščati v kožo. Težava se pogosto pojavi pri ljudeh, ki imajo distrofijo nohtov, imenovano kleščasti noht, kjer je ta pretirano ukrivljen. Vraščeni nohti so veliko pogostejši na nogah, vendar je možno, da se pri nekaterih ljudeh pojavijo tudi na rokah. Kadar je prisotna infekcija, storitve v salonu ne smemo opraviti ali zgolj pod strokovnim nadzorom zdravstvenega osebja.
Z nohti na rokah običajno odreagiramo hitreje, a marsikdaj se posega lotimo napačno, s čimer povzročimo ponavljanje problema. Kožica ali noht razcepljena pri nohtni steni ali v lateralni nohtni gubi imanovana “hangnail” je popoln primer nohtne plošče s problemi pri lateralni obnohtni kožici, kar se pojavlja zelo pogosto. A vseeno se marsikdaj odločamo za nezadovoljive rešitve, kot je odščipniti ali odrezati noht z ostrim rezilom, zaradi katerega se bo problem ponavljal. Redna in pravilna nega nohta in redna uporaba olja za kožico in losjona, so ravno zato tako pomembni za preventivo ponavljajočega se problema.

Kateri so pogosti vzroki vraščenih nohtov?
Zmanjšana telesna aktivnost naj bi bil splošni dejavnik tveganja za onihokriptozo ali vraščene nohte. Pritisk na podplate prstov s hojo ohranja obliko nohtov in preprečuje, da bi se zvijali. Genetska nagnjenost lahko povzroči prekomerno samodejno krčenje, ki povzroči, da se noht ukrivi navznoter in se zatakne v stransko mehko tkivo, kar vodi v bolečino. Ko stranka skuša zmanjšati bolečino in odreže boleče kotičke nohtov, se preukrivljenost nohtov dodatno spodbuja. Začaran krog vodi v nadaljnjo prekomerno ukrivljenost nohta z zmanjšanjem mehanske sile navzgor na prvem prstu na nogi, s spremembo hoje, z zmanjšanjem gibanja in z nošenjem neustreznih čevljev, ki ne izvajajo zadostnega pritiska na prvi prst.
V mnogih primerih je vraščene nohte mogoče preprečiti. Vendar pa so nekateri ljudje nagnjeni k njihovemu razvoju. Vzroki vključujejo:
- Prekratko striženje nohta, zaradi česar je noht bolj nagnjen k vraščanju
- Rezanje oziroma trganje kota nohta in rezanje nohta po nasmeh liniji
- Nepravilna velikost čevljev (pretesni, preozki)
- Strojno tanjšanje nohtne ploščice
- Strojna odstranitev lateralne nohtne gube oz. obnohtne kožice
- Nohti, ki so bolj nagnjeni k vraščanju zaradi pretirane prekomerne ukrivljenosti (kleščasti nohti)
- Trauma oz. ponavljajoče se poškodbe prstov na nogi (pogosto pri športnikih)
* spremembe v zadnjem členku prsta - Infekcije
- Bolezni
* Lichen planus
* Omejena plešavost – Alopecia areata
* Luskavica – Psoriasis
* Sladkorna bolezen – Diabetes
* Artritis - Nekatere kemoterapije
Da bi preprečili pojav vraščenega nohta, se priporoča, da se nohte striže naravnost (kvadratno) namesto po nasmeh liniji in ne prekratko. Strankam svetujte, naj nosijo čevlje, ki se jim pravilno prilegajo in puščajo dovolj prostora za vse prste na nogah, da so udobni.
Kako prepoznate vraščen noht?
Prvi znak, da je nekaj narobe, je lahko bolečina na mestu, ki je ostra in omejena na določeno mesto. Nohtna plošča ima ostre robove, zato lahko, ko se vrašča, povzroči znatno bolečino, rdečico na okoliški koži, vnetje in otekanje. Če pustite vraščen noht, da vztraja, lahko pride do granuloma, ki se pojavi kot odziv na travmo. Tako telo poskuša preprečiti, da bi oster predmet prebodel kožo. Granulom je lahko videti kot izrastek, ki prekriva območje, kjer je vraščen noht.
Kako lahko pomagajo pedikerji?
Najpomembnejše kar lahko storite kot pediker je, da strankine nohte krajšate na način, ki olajša ali prepreči vraščanje nohtov. Glede oblike je bolje kvadrat kot okrogel noht, čeprav bi tudi squoval (kvadrat z zaobljenimi robovi) zadostoval. Prav tako je pomembno, da nohta ne strižete prekratko, saj bo tako tudi bolj nagnjen k vraščanju. Tisti, ki trpijo zaradi vraščanja, bi morali dovoliti, da so njihovi nohti na nogah nekoliko daljši, kot je običajno in raje pogosteje krajšati nohte, najbolje kar s pilo, da se ne zlomi ali skrha preveč.
Včasih pa lahko preprosto odstranitev vraščenega dela povzroči takojšnje olajšanje. S tem ko izrežemo kot vraščenega nohta zagotovimo takojšnje olajšanje za približno 30 sekund. Potem se bo infekcija sprožila kot posledica. Ko to storimo, ne smemo pozabiti, da je nohtna plošča v nenehnem gibanju, saj neprenehoma raste (24 ur 7 dni na teden). S tem se oster rob nohtne plošče poglablja v lateralno nohtno gubo “paronychium”, kar povzroča še več problemov.
Pedikerji lahko na noht namestimo tudi posebne fleksibilne žice imenovane nohtne sponke, ki na noht delujejo kot mehanske sile navzgor. Vzmetna žica nežno dvigne stranice nohta na nogi in postopoma prisili noht, da sčasoma zraste v bolj ravno obliko.
Faze vraščenih nohtov
Že leta 1937 je Carl J. Heifetz, profesor kirurgije na Medicinski fakulteti Univerze v Washingtonu bolezen razdelil na tri stopnje oz. faze glede na simptome in znake bolezni, ki so odločilni za izbor zdravljenja:
STADIJ 1: rdečina, oteklina, bolečina na pritisk,
STADIJ 2: poslabšanje znakov iz 1. stadija in vnetje z izcedkom,
STADIJ 3: poslabšanje znakov iz 1. in 2. stadija, razrast vnetno spremenjenega tkiva,
povečanje stranske kožne gube

Kadar vnetje ni prisotno lahko pedikerke z občutkom izvedemo pedikuro in po potrebi namestimo nohtno sponko. Pravilna izobrazba in praksa je ključna pri korektni aplikaciji nohtnih sponk za pravilno tretiranje vraščenih ali vraščajočih nohtov. S tem bi lahko preprečili invazivne in boleče operacije v osmih od desetih primerov.
Kaj lahko vaša stranka počne doma?
Če ima vaša stranka vraščen noht, ji svetujte za nadaljnjo nego, ki jo lahko opravi sama doma.
- Sol za pedikuro, namočena v vodi, bo pomagala ublažiti bolečino, lahko tudi kamilične kopeli
- Izogibanje slabo prilegajoči se obutvi, ki je bodisi pretesna ali ponošena. Priporočajte čevlje, kjer se noht ne dotika čevlja. Odprti, dobro prilegajoči sandali so idealni poleti.
- Pomagajo lahko protivnetna zdravila brez recepta, ki jih dobijo v lekarni
- Območje naj bo ves čas čimbolj čisto in suho
- Naj ne poskuša kopati v nohtno gubo z orodji ali izvajati domače operacije
Kako lahko ugotovite, ali je vraščen noht povzročil okužbo?
Pri okužbi se pojavi gnojna drenaža (gnoj) in lahko pride do znatne otekline, toplote in izredne občutljivosti oz. ostro omejene bolečine na dotik. V tem primeru ali če vraščen noht vpliva na strankino sposobnost hoje ali udeležbe v dejavnostih, je nujno poiskati zdravniško pomoč. Prav tako morate stranki svetovati, da čim prej obišče zdravnika za vsak vraščen noht, če ima stranka tudi katero od sledečih stanj:
- Sladkorna bolezen
- Huda poškodba živcev oz. periferna nevropatija
- Slaba cirkulacija krvi
Ta stanja lahko še dodatno zapletejo težave z okončinami, ki za druge običajno ne predstavljajo tako velike težave. Na primer, pri bolezni, ki poškoduje živce v stopalih, morda stranka ne bo občutila ali opazila, da se je vraščen noht okužil. Tveganje, da bo to povzročilo hude zaplete, je veliko, zato stranki svetujte, naj čim prej obišče svojega zdravnika.
Kako zdravnik zdravi vraščene nohte?
- Dana Stern, docentka klinične dermatologije na medicinski fakulteti Mount Sinai je specializirana za zdravje nohtov in je pravi naslov za vse, kar je povezano z boleznimi nohtov:
Večino časa se vraščeni nohti zacelijo brez operacije. V hujših primerih bo morda moral zdravnik odstraniti del nohta s postopkom, imenovanim avulzija nohta. S tem se prepreči, da bi rob nohta zrasel navznoter in se zarezal v kožo. Odvisno od tega, kako pogosto se vaši stranki vraščajo nohti na nogi, bo zdravnik morda ukrepal, da bi še naprej preprečil vraščanje nohtov. “Pri ponavljajočih se vraščenih nohtih lahko te postopke avulzije izvajamo trajno s pomočjo kemikalije, ki ubije korenino nohta. Ta postopek, imenovan matricektomija, bo omogočil, da se noht pozneje zoži in s tem odpravi tveganje za kronično vraščanje. Ko je okužba prisotna, je pomembno, da zdravnik opravi drenažo in kulturo okužbe, zdravljenje pa lahko vključuje peroralni antibiotik.” pojasni Dr. Dana Stern
Tudi če v vašem salonu ves čas obravnavate stranke z vraščenimi nohti, upamo, da smo vam pomagali pri razumevanju, na kaj morate biti pozorni, kako pomagati svoji stranki in kdaj ji svetovati obisk zdravnika. Izobraževanje vaše stranke o tem, kako skrbeti za svoja stopala doma, bo pomagalo tudi pri preprečevanju vraščanja nohtov. Če bi želeli osvežiti vaše znanje o negi vraščenih nohtov, se nam lahko pridružite na posebnem modulu o vraščenih nohtih, ki ga sicer izvajamo v sklopu Usposabljanja za NPK PEDIKER v Akademiji studio lepota v Slovenski Bistrici. Več informacij in vpis pri Petri na 041 754 794 ali info@lepota.info, www.lepota.info
Se želite naučiti več?
Podrobnejše in poglobljeno znanje na področju manikire in pedikure si lahko pridobite na naših usposabljanjih, tečajih in delavnicah, predvsem priporočamo obisk specializiranih in nadaljevalnih tečajev.
Preverite aktualni spored prihajajočih tečajev in izobraževanj na Šola za manikerke in pedikerke.

- Za dodatne informacije smo Vam na voljo na:
- 041 754 794
- 041 321 931
- 02 843 00 68
- info@lepota.info