Nakup kozmetike na spletu
V času finančne negotovosti se nekateri profesionalci in domači uporabniki še bolj kot prej poslužujejo spletnih trgovin tretjih oseb ali spletnih dražb za nakup cenejšega materiala, za katerega predvidevajo, da je pristen. Ko omenjamo spletne trgovine tretjih oseb, s tem ne mislimo edukatorjev ali tistih, ki se ukvarjajo z veleprodajo in so poddistributerji proizvajalca ali uradni distributer.
V tem primeru je govora o spletnih dražbah in prodajnih mestih kot so eBay, Amazon, in Bolha ali FB Marketplace in podobno, kjer lahko sleherni posameznik kupuje ali prodaja karkoli. V takšnih primerih je nekoliko težje ugotoviti, ali gre za uradnega prodajalca in zastopnika – potrebno je preveriti proizvajalca ali seznam uradnih distributerjev, če želimo potrditi njihovo legitimnost. Vendar v večini primerov velja dejstvo, da se prepoznavne znamke ne bodo posluževale prodaje na ta način, zato ni nikakršne garancije pristnosti izdelkov pri tovrstnih nakupih.
Kljub priporočilom proizvajalcev, naj se profesionalci in domači uporabniki poslužijo nakupa pri uradnih distributerjih in zastopnikih, se marsikdo odloči za alternativno vrsto nakupa. Pri tem pozabijo, da je lahko takšen nakup problematičen in v nekaterih primerih tudi nevaren. Poglejmo nekaj konkretnih področij te problematike – začnimo z regulacijo kozmetičnih izdelkov, ki se uporabljajo v nohtni industriji.
KOZMETIKA
Združenje proizvajalcev kozmetičnih, toaletnih in parfumskih izdelkov iz Velike Britanije (Cosmetic, Toiletry and Parfumery Association – CTPA) izraz “kozmetični izdelek” definira kot katerokoli snov ali zmes, namenjeno stiku z zunanjimi deli človeškega telesa (npr. koža in nohti) zaradi izključno ali predvsem njihovega čiščenja, odišavljenja, spreminjanja njihovega videza, njihovega varovanja, ohranjanja v dobrem stanju ali korekcije telesnega vonja.
Kozmetični izdelki kot so recimo prahi, tekočine, geli, laki za nohte, permanentni laki, ipd. se v nobenem primeru ne bi smeli kupovati pri nepooblaščenih prodajalcih. Ti prodajalci v večini primerov nimajo potrebnega znanja (predvsem kako izdelki delujejo na kemijski ravni), da bi lahko izdelek ustrezno predstavili.
Vendar s prodajo prav ti nepooblaščeni prodajalci nase prevzamejo zakonsko odgovornost za varno uporabo izdelka. V kolikor tuji proizvajalec izdelka ni registriral na portalu CPNP (Evropski centralni register za priglasitev kozmetičnih izdelkov), je njegova prodaja v Evropi nezakonita.
ZDRAVILA
Britanska agencija za zdravila in zdravje MHRA zdravila definira kot izdelke, ki se po svojih sestavinah, trditvah ali predstavitvah oglašujejo kot zdravljenje ali mehanizem za preprečevanje škodljivih zdravstvenih stanj. Prodajalec mora za zakonitost takšnih izdelkov pridobiti licenco, ki eksplicitno prepoveduje prodajo na spletnih straneh tretjih oseb.
IZDELKI
Določeni izdelki, ki jih uporabljamo skupaj s kozmetičnimi ali medicinskimi izdelki (npr. krtačka za nohte, bombažne krpice, potiskači za obnohtno kožico) se tretirajo kot pripomočki. Le-ti ne sodijo pod evropsko regulacijo kozmetičnih izdelkov. V tem primeru gre namreč za splošne pripomočke, ki sodijo pod regulacijo GPSR (Direktiva o splošni varnosti proizvodov iz l. 2005).
Proizvajalci morajo v skladu z omenjeno direktivo zagotoviti, da so njihovi pripomočki varni za uporabo v normalnih ter razumno predvidljivih situacijah. Nakup izdelkov kot so čopiči, držala za čopiče, posode za monomer, posode za shranjevanje čopičev in lakov, ipd. s strani spletnih strani tretjih oseb je zato sprejemljiv. Takšni izdelki niso potencialno nevarni ali škodljivi za nas ali naše stranke. Čeprav s takšnim nakupom ni vedno izpolnjen kriterij kakovosti, je lahko cena znatno nižja.
BIOCIDNI IZDELKI
Regulacija biocidnih izdelkov standardizira prodajo in uporabo takšnih izdelkov. Aktivne sestavine v takšnih izdelkih zagotavljajo varnost oseb, materialov ali predmetov pred škodljivimi organizmi kot so virusi in bakterije. Izdelki za sanitiranje in dezinfekcijo, ki jih uporabljamo skupaj z opremo in pripomočki, sodijo v to kategorijo.
Prodaja omenjenih izdelkov se sicer regulira, vendar je težko zagotoviti pristnost izdelkov na spletnih straneh tretjih oseb. Pogosto se poroča o ponaredkih, ki jih takšne strani prodajajo.
ZAKAJ KUPOVATI PRI URADNIH ZASTOPNIKIH IN PRODAJALCIH
Verodostojnost in pristnost izdelkov
Pri nakupu izdelkov pri nepooblaščenih prodajalcih na spletu kupec nima garancije o pristnosti izdelka, v mnogih primerih lahko gre za ponaredke. Prepoznaven znak za ponaredke je znatno nižja cena izdelkov, kot je pri uradnem prodajalcu. Poroča se o primerih, ko je bila uporabljena originalna embalaža, vendar je bil material razredčen ali nadomeščen s ponaredkom, v redkih primerih se je ugotovilo, da so bila uporabljena izredno nevarna nadomestila (npr. arzenik). Uporaba takšnih nadomestil lahko povzroči razdraženo kožo ali celo alergijsko reakcijo. Z nakupom takšnih izdelkov nase prevzamete zakonsko odgovornost.
Podpora znamke in garancija
Z nakupom izdelkov pri pooblaščenem prodajalcu smo kupci upravičeni do verodostojnih navodil za pravilno uporabo nakupljenih izdelkov. Uporaba se lahko od proizvajalca do proizvajalca razlikuje, zato je pomembno, da se izdelek uporablja skladno z navodili za uporabo. Pooblaščeni prodajalec ima o izdelku tudi zahtevano tehnično znanje za pravilno uporabo in nam lahko v primeru nejasnosti postreže z dodatnimi navodili in razlago. V primeru nakupa izdelkov v spletnih straneh tretjih oseb takšnih zagotovil in podpore ne dobimo in do nje nismo upravičeni.
Pomembno je, da v mislih ohranimo naslednje: uradni distributerji niso del enačbe za to, da od nas dobijo več denarja, ampak da nas zaščitijo, nam pomagajo in svetujejo v primeru težav. Na kratko: poenostavijo naš nakup.
Rok uporabe
Koliko je izdelek sploh star? Vsak izdelek ima rok uporabe – to velja tudi za neodprte izdelke. Uporaba izdelkov s pretečenim rokom uporabe je lahko nevarna. Nakup izdelkov, ki so izjemno znižani lahko pomeni, da je izdelku rok uporabe že potekel.
Zavarovanje
Ko kozmetične, medicinske, biocidne ter električne izdelke kupimo pri nepooblaščenih prodajalcih, se odpovedujemo zakonski pravici do uveljavljanja zavarovanja v primeru, da pride do težav. V tem primeru takšnih prodajalcev ne moremo niti tožiti.
Zaupanje strank
Stranke, ki k nam prihajajo na storitev urejanja nohtov, zaupajo nam kot profesionalcem, da uporabljamo izključno pristne in varne izdelke. Ker nam je njihovo in naše zdravje pomembno, izdelkov ne kupujemo pri nepooblaščenih prodajalcih, čeprav je nakup pri njih morda ugodnejši.
Se želite naučiti več?
Podrobnejše in poglobljeno znanje na področju manikire in pedikure si lahko pridobite na naših usposabljanjih, tečajih in delavnicah, predvsem priporočamo obisk specializiranih in nadaljevalnih tečajev.
Preverite aktualni spored prihajajočih tečajev in izobraževanj na Šola za manikerke in pedikerke.
- Za dodatne informacije smo Vam na voljo na:
- 041 754 794
- 041 321 931
- 02 843 00 68
- info@lepota.info